بیشتر افراد با پایان فصل تابستان و کوتاه شدن روزها احساس ناامیدی می کنند. این حس کاملا طبیعی بوده و در اکثر افراد وجود دارد، اما عده ای با تغییرات فصلی افسردگی واقعی را تجربه می کنند. در واقع تغییرات فصلی، به خصوص در پاییز و زمستان می تواند باعث بروز نوعی افسردگی شود. علایم این نوع افسردگی مشابه سایر افسردگی ها بوده و فرد ناامیدی، بی حالی و تحریک پذیری را تجربه می کند. افراد مبتلا به افسردگی فصلی با افزایش اشتها و خواب آلودگی  نیز مواجه می شوند. ما با معرفی چند راهکار ساده سعی داریم در جلوگیری از بروز این نوع افسردگی به شما کمک کنیم. با این راهکارهای ساده شما هم می توانید از زیبایی های پاییز و زمستان لذت ببرید.

 

ورزش فراموش نشود

احتمالا وقتی هوای بیرون سرد است و شما احساس خواب آلودگی می کنید، حتی فکر کردن به ورزش نیز برایتان غیر ممکن می شود. اما یادتان باشد حتی حرکات کششی و نرمش های ساده هم تغییرات بزرگی در حال شما پدید خواهد آورد. ورزش نه تنها سلامت جسمی شما را تضمین کرده و از بروز بیماری ها جلوگیری می کند بلکه به عنوان یک عامل تقویت کننده، خلق و خوی شما را متحول می کند. اکسیژن اضافی که هنگام ورزش کردن به مغز پمپاژ می شود شما را سرحال و با نشاط کرده و از خواب آلودگی و رخوت جلوگیری می کند. و چه چیزی بهتر از این که شما می توانید این تغییرات مثبت را کاملا در خود حس کنید؟

نور درمانی را امتحان کنید.

نور درمانی به عنوان راه حلی برای درمان افسردگی های فصلی اثبات شده است. با این راه در واقع بدن شما گول می خورد و حس می کند روزها طولانی تر و پر نور تر از آن چیزیست که در حقیقت است. نوردرمانی درواقع باعث می‌شود از ترشح زیاد ملاتونین در بدن جلوگیری شود. در موارد پیشرفته افسردگی فصلی از نور سفید فلورسنت استفاده می‌شود اما اگر اختلال شما یک افسردگی گذرا و خفیف است می‌توانید خودتان را بیشتر در معرض نور طبیعی خورشید قرار دهید.

معاشرتتان را زیاد کنید.

اگر عادت دارید که در فصل پاییز و زمستان خود را در خانه حبس کنید و برای هر دعوتی عذر و بهانه بیاورید لازم است بدانید که باید تغییر رویه دهید. حتی اگر علاقه ای به تماس گرفتن با دوستان و خانواده ندارید سعی کنید بر این احساس خود غلبه کنید.  با آنها تماس بگیرید و روز خود را با قدم زدن ، نوشیدن چای یا صرف غذا در کنار دوستان و آشنایان خود بگذرانید. سعی کنید تنها نمانید، قرار گرفتن در جمع به بهبود حال شما کمک بزرگی می کند.

منبع: https://www.healthywomen.org/content/article/how-avoid-seasonal-depression-fall-and-winter

محصولات مرتبط

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای اجباری مشخص شده اند